Det här är Hultdin System

Hultdin System AB är en ledande tillverkare av redskap och inbyggnadskomponenter för skogs- och entreprenadmaskiner. Hultdins grundades 1928 – i dag används Hultdins-produkter som Supergrip och Supercut över hela världen.

SuperCut 100

SuperCut 100 är en kompakt sågenhet framtagen i samarbete med maskintillverkare speciellt för inbyggnad i skördaraggregat. Därför säljs också SuperCut 100 enbart till maskintillverkare och inte lös på eftermarknaden. SuperCut 100 är komprimerad high-tech som ska monteras i kranspetsen för professionell 2-skiftsanvändning i skogen. Allt handlar därför om optimering av vikt, styrka och sågprestanda.

SuperCut 100 sitter också som standard i vår gripsåg SuperSaw 350E och ger där hög kapkapacitet per kg gripsåg.

sc100_parker_foto_01

Ingen snöpackning

På vintern kan snöpackning ställa till problem för en sågenhet. SuperCut 100 har en inbyggd och skyddad utmatningscylinder som ligger i ett plan skilt från svärd och sträckenhet, vilket radikalt minskar risken för snöpackning. Utmatningsvinkeln på SuperCut 100 är 95 grader.

Finns i många utföranden

SuperCut 100 är uppbyggd av ett antal moduler. Därför går den att sätta ihop i en mängd olika utföranden. Motorstorlek, drevstorlek, kapkontroll, smörjvolym och t.o.m. kedjetyp går att variera.

Sofistikerad kapkontroll

Kapkontrollen på SuperCut 100 specificeras ofta av maskintillverkaren så att signalen passar mot maskinens styrsystem. I dag levererar vi en mängd olika varianter, allt från en enkel svär­d-hemma-sensor till beröringsfria pulsgivare. En stor fördel med SuperCut 100 är att utmatningen sker via kuggstång och kuggkrans. Utmatningens hävarm är därmed konstant. Det gör det väldigt lätt för skördarens system att styra utmatningskraften. Klassisk utmatning med en vanlig cylinder ger en variabel hävarm, vilket krånglar till det för styrdatorn.

Valen är många

SuperCut 100 är standardutrustad med ett antal grundläggande funktioner som automatisk kedjesträckning, inbyggd och proportionell kedjesmörjning, helt avtätad lagerenhet och svivel genom sågmotorn för sträck- och kedjeolja. På så sätt behövs inga slangar dras i såglådan. Som tillval finns bl.a. svärdhållare för rotskydd (urea). Både sträckare och svärdhållare kan vid behov fås i härdat utförande.

Vilken variant passar din uppgift?

Här kan du jämföra de olika varianterna av SuperCut 100. OBS! Följ alltid tillverkarens rekommendationer när det kommer till såghastighet och effekt för sågkedjan.

SuperCut 100 10cm3

Visa mer data

SuperCut 100 14cm3

Visa mer data

SuperCut 100 19cm3

Visa mer data

SuperCut 100 30 cm3

Visa mer data

SuperCut 100 20cm3

Visa mer data

SuperCut 100 25cm3

Visa mer data

SuperCut 100 32cm3

Visa mer data
Visa alla produkter under Sågenheter

Tekniska specifikationer
SuperCut 100

10 cm314 cm319 cm330 cm320 cm325 cm332 cm3
FÖR .404
Max. längd sågsvärd, .404"cm90909090909090
Avstånd svärdfäste-axelcentrummm160160160160160160160
Max. höjdmm316316316327316316316
Min. oljeflöde, .404"l/min6085115195120150195
FÖR ¾”
Max. längd sågsvärd, ¾”cm7575757575
Avstånd svärdfäste-axelcentrummm--180180180180180
Max. höjdmm--276287276276276
Min. oljeflöde, ¾”l/min--8013585125135
FÖR BÅDE .404 OCH ¾”
SågmotortillverkaremärkeParkerParkerParkerParkerBucherBucherBucher
Sågkedjatum.404.404.404 alt. ¾.404 alt. ¾.404 alt. ¾.404 alt. ¾.404 alt. ¾
Sågmotorns deplacementcm310141930202532
Vikt inkl. sågmotorkg32333537383838
Total längdmm608608608608608608608
Max. breddmm214214214214214214214
Höjd, stativ - motormm9393120137113113113
Max. höjd, kapkontrollmm126126126126126126126
Min. arbetstryckMPa16161616161616
Proportionell kedjesmörjningml1,6–6,51,6–6,51,6–6,51,6–6,51,6–6,51,6–6,51,6–6,5

Följ alltid tillverkarens rekommendationer när det kommer till såghastighet och effekt för sågkedjan.

Till dokumentation
Tillbaka upp